Премиерата на седмата сезона на „Игра на тронови" ги урна сите рекорди на ХБО

19.07.2017 | 11:03
Прочитано: 3285

Првата епизода од седмата сезона на ТВ серијата „Игра на тронови", којашто премиерно беше прикажана завчера, ги надмина сите рекорди на гледаност на ХБО мрежата.

Преку многуте сервиси коишто ги пренесуваат ХБО каналите, првата епизода од седмата сезона ја гледале над 16 милиони луѓе, со што тоа е најгледаната премера на ХБО воопшто.

За споредба, првата епизода од минатата шеста сезона ја гледале околу осум милиони фанови, а пак, последната - 25,7 милиони.

Фантастичната приказна за дворските игри околу престолот, чиишто креатори се Дејвид Бениоф и Д.Б. Веис, привлече милиони фанови ширум светот и освои бројни номинации и награди, како што се „Еми“ за најдобра драма серија, или номинацијата за „Златен глобус“ за најдобра телевизиска серија.

Патем, Питер Динклиџ освои „Еми“ за најдобра машка споредна улога.

Авантуристичко-фиктивната приказна сместена во Средниот век, веќе по третата сезона ја симна од престолот дотогаш најгледаната ХБО серија „Сопранови".

Втората епизода од новата сезона на „Игра на тронови" ќе биде емитувана в понеделник, 24 јули.


The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.