Повеќе слаби земјотреси регистрирани во Бугарија

23.02.2018 | 10:25
Прочитано: 620

Серија слаби земјотреси регистрирани се во јужниот дел на Бугарија во последните 24 часа, од кои најсилниот бил 4,6 степени според Рихтеровата скала.

Последниот земјотрес бил регистриран ноќеска во 01 часот и 15 минути, на 15 километри југоистично од Пловдив.

Најсилниот земјотрес претходно го погодил подрачјето на Пловдив во ноќта меѓу средата и чевртокот. Потоа следувале околу 20 последователни земјотреси.

Според агенцијата БТА, во земјотресите немало повредени, ниту е причинета материјална штета.


The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.