Поради голем пожар прогласена вонредна состојба во град во Баварија

09.08.2018 | 19:56
Прочитано: 1146

Властите на градот Розенхајм во југоисточниот дел на германската покраина Баварија попладнево прогласија вонредна состојба, поради пожарот што веќе неколку часа беснее во блискиот шумски предел, јави ДПА.

Во гаснењето на огнот учествуваат 135 пожарникари и 30 припадници на планинската спасувачка служба, на кои им помагаат четири хеликоптери.

Поради пожарот властите ги затворија за движење туристичките патеки на блиската планина Шварценберг, што се наоѓа на германско-австриската граница.


The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.