Поддршка од САД, Мичел во Атина, Коѕијас во Скопје

14.03.2018 | 09:13
Прочитано: 1210

Американскиот помошник-државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел, порача дека САД ги поддржуваат Македонија и Грција во напорите да најдат заедничко решение за прашањето за името. Тој посочи дека САД се ангажирани и ќе продолжат да бидат ангажирани во процесот, но оти двете држави треба самите да дојдат до решение.

Премиерот Заев во однос на спорот за името изрази задоволство што процесот е влезен во финална фаза. Спорот за името ќе биде една од темите на разговор и за време на посетата на Вес Мичел на Атина, предвидена за в четврток.


The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.