Почина „сметководителот" на Аушвиц

13.03.2018 | 10:46
Прочитано: 1483

Оскар Гренинг, познат како „сметководителот на Аушвиц", почина во Германија на 96-годишна возраст, објави Шпигл.

Гренинг беше еден од последните што беше обвинет за злосторствата во Аушвиц.

Во 2015 година, тој беше осуден на четири години затвор за „соучество" при убиство на 300.000 од милионите убиени во Аушвиц.

Гренинг беше во болница и не започна со отслужување на казната.


The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.