Пјонгјанг се заканува со откажување на средбата Трамп-Ким

16.05.2018 | 09:17
Прочитано: 1163

 

Северна Кореја се закани со откажување на средбата меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун превидена за 12 јуни во Сингапур, поради најавените јужнекоројско-американски воени вежби.

Северна Кореја оценува дека воените вежби претставуваат проба за можна инвазија врз земјата.

Во реакцијата на севенокорејските власти се наведува дека воената вежба во Јужна Кореја е намерна провокација насочена против позитивниот политички развој на корејскиот полуостров. Истовремено властите во Пјонгјанг ги откажаа и за денеска предвидените разговори на високо ниво меѓу претставници на Северна и Јужна Кореја.

 


The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.