Пенс: САД и ЕУ ќе работат на остварување на евроатлантските амбиции на Западен Балкан

14.09.2017 | 10:22
Прочитано: 922

САД сакаат да соработуваат со европската унија во остварување на евроатлантските амбиции на земјите од Западен Балкан, изјави синоќа американскиот потпретседател, Мајкл Пенс во телефонски разговор со високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Федерика Могерини.

Како што соопшти Белата куќа, во разговорот Пенс нагласил и дека сад планираат сите свои понатамошни активности околу Северна Кореја да ги спроведуваат во координација со ЕУ.


The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.