Откриени остатоци од најголемото суштество што живеело на Земјата

11.08.2017 | 11:14
Прочитано: 6081

Група научници неодамна открија фосил што му припаѓал на диносаурус, кој најверојатно бил најголемо суштество кое некогаш живеело на Земјата.

Покрај, диносаурусот наречен Патаготитан, Tи-рексот изгледал како мачка, бидејќи ова суштество било тешко 76 тони, колку еден спејс шатл.

Овие остатоци се пронајдени во јужниот дел на Аргентина, а утврдено е дека им припаѓаат на групата големи диносауруси познати како титаносауруси.

Истражувачите му го дале името на диносаурусот по областа Патагонија, каде се пронајдени фосилите, и грчкиот збор „titan“ кој значи „големо“.

До сега се пронајдени шест фосили од овој вид. кој живеел на Земјата пред 100 милиони години. Во просек тие животни биле долги 37, а до рамењата високи шест метри.


The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.