Обраќање на премиерот Никола Груевски

24.12.2012 | 20:02
Прочитано: 133853

Македонија денес имаше тежок, но и важен ден. Денес бевме сведоци на првиот неуспешен насилен обид за рушење на демократските институции и легитимно избраната власт на слободни и фер избори пред само година и половина.

Приказната за Буџетот беше само параван на Бранко Црвенковски кој ја започна неговата последна лична битка за преживување во политиката, истакна  премиерот Никола Груевски во вечерашното обраќање до нацијата.

Тој рече дека пратеничката група на СДСМ откако во претходните неколку дена најмалку десет пати го прекршила Деловникот на Парламентот денеска физички и со употреба на сила се обидела да го делегитимира Парламентот и откако во тоа не успеала направила обид за влез во Собранието со употреба на насилство.

- Сепак спротивставени на агресијата на овој транзиционен манипулант не само што беа подготвени да застанат илјадници граѓани, застанаа и професионално се однесуваа државните безбедносни сили кои коректно, професионално, одговорно и успешно ја завршија својата работа и овозможија Парламентот да продолжи со работа согласно Уставот и законите, рече Груевски. 

Тој изрази жалење поради, како што рече, непријатноста со новинарите кои беа во салата на Парламентот.

- Денеска Бранко Црвенковски сакаше со околу свои три илјади приврзаници на сила да освои власт. На Бранко Црвенковски денеска му се спротивстави народот поделени во две групи имаше најмалку трипати повеќе граѓани кои излегоа да му се спротивстават. На Бранко му се случи народ !!!, истакна Груевски.

Најави дека ќе продолжи да работи на она за кое дал збор пред народот и оти економските политики ќе останат насочени кон создавање услови за отворање на нови работни места.

- Јас не сум човек кој лесно дава збор, но кога ќе го дадам стојам зад него и се борам до последниот атом да го исполнам. Со оглед дека Бранко Црвенковски најави продолжување со неговото погубно сценарио, сакам да потенцирам дека сме подготвени за сите можно сценарија со цел заштита на интересите на граѓаните и заштита на уставот и законите.

Сум издражл многу, сум поминал се и сешто во мојот живот. Впрочем се сеќавате, Панорама не беше така далеку, а исто така и притисоците за промена на името не се случуваа одамна. Но и во двата случаја опстпјав заради една работа: Народот беше со мене, потенцира Груевски во вечерашното обраќање до нацијата. 


Коментари (46)

Maca

Neka zivee, tebe sto saka neka ti pravi. NAS NEMA!!!!

Aleksandar Makedonski

Pa da imas pravo treba da zivee, zosto treba sam da si go vidi krajot. Onoj na Gadafi....

Анонимен

Abe neznam so da kazam, licemer, lazov, diktator..., nemam dovolno zborovi vo mojot vokabular da se izrazam protiv ova covece, koe bez sram se pojavuva na Nacionalnata Vmrovska televizija i deli pamet! Abe ajde vi se molam... Spomnuva nekoj si drzaven udar, barem kolku jas sto znam drzaven udar se pravi koga nastapuva armijata, a jas nikade ne vidov pripadnici na armijata neli...

Аleksandar Makedonski

G-ne. Anonimen, ovaa covece kako sto go narece, moze i da ne znae sto e drzaven udar, ama taborot okolu nego i golem broj na MK ne skoluvan narod koj mu veruva misli deka e taka.Za ZAL se razbira...

Анонимен

Ти мајсторе (Никола) си чудо од човек. Можда они не можат да те бутнат од власт, ама ти сам можеш. Браво, само така продужи, на прав пат си.

Анонимен

Bravo Premiere! Narodot e so tebe, samo napred!!!!

Aleksandar Makedonski

Ovoj element T.S Anonimec e samo eden od gore spomenatiot ne skoluvan za ZAL MK Narod...

KRSTE Istocna Makedonija

DA, na Branko mu se sluci narod(platenici), na sila izvadeni od rabotniite mesta da go zastitat DIKTATORCETO gwujo

Donka

Se stramam od tebe premieru !

Donka

Odi ubi se diktatoru!

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.