Обраќање на премиерот Никола Груевски

24.12.2012 | 20:02
Прочитано: 136945

Македонија денес имаше тежок, но и важен ден. Денес бевме сведоци на првиот неуспешен насилен обид за рушење на демократските институции и легитимно избраната власт на слободни и фер избори пред само година и половина.

Приказната за Буџетот беше само параван на Бранко Црвенковски кој ја започна неговата последна лична битка за преживување во политиката, истакна  премиерот Никола Груевски во вечерашното обраќање до нацијата.

Тој рече дека пратеничката група на СДСМ откако во претходните неколку дена најмалку десет пати го прекршила Деловникот на Парламентот денеска физички и со употреба на сила се обидела да го делегитимира Парламентот и откако во тоа не успеала направила обид за влез во Собранието со употреба на насилство.

- Сепак спротивставени на агресијата на овој транзиционен манипулант не само што беа подготвени да застанат илјадници граѓани, застанаа и професионално се однесуваа државните безбедносни сили кои коректно, професионално, одговорно и успешно ја завршија својата работа и овозможија Парламентот да продолжи со работа согласно Уставот и законите, рече Груевски. 

Тој изрази жалење поради, како што рече, непријатноста со новинарите кои беа во салата на Парламентот.

- Денеска Бранко Црвенковски сакаше со околу свои три илјади приврзаници на сила да освои власт. На Бранко Црвенковски денеска му се спротивстави народот поделени во две групи имаше најмалку трипати повеќе граѓани кои излегоа да му се спротивстават. На Бранко му се случи народ !!!, истакна Груевски.

Најави дека ќе продолжи да работи на она за кое дал збор пред народот и оти економските политики ќе останат насочени кон создавање услови за отворање на нови работни места.

- Јас не сум човек кој лесно дава збор, но кога ќе го дадам стојам зад него и се борам до последниот атом да го исполнам. Со оглед дека Бранко Црвенковски најави продолжување со неговото погубно сценарио, сакам да потенцирам дека сме подготвени за сите можно сценарија со цел заштита на интересите на граѓаните и заштита на уставот и законите.

Сум издражл многу, сум поминал се и сешто во мојот живот. Впрочем се сеќавате, Панорама не беше така далеку, а исто така и притисоците за промена на името не се случуваа одамна. Но и во двата случаја опстпјав заради една работа: Народот беше со мене, потенцира Груевски во вечерашното обраќање до нацијата. 


Коментари (46)

Anonimen

Koj pratenik e i od koja partija ne e vazno.Vazno e deka e toj vo parlamentot po volja na narodot i so negovoto isfrlanje od parlamentot se krsi voljata na narodot,t.e. tuka veke nema demokratija tuku diktatura.

I jas sum Narod

I pak ke pisam : DALI IMA SOVEST NASHIOT PREMIER ZA TOA KAKO RAZMISLUVA NARODOT ZA NASHATA DRZAVA I NEGOVOTO VLADEENJE?

Атила

Eй по-луди Българи от Македонците нема !?!?!?

I jas sum Narod

Tocno GRUEVSKI ,uspea da GI IZBRKASH I OD PARLAMENTOT tie sto razmisluvaat razlicno od tvojot diktatorski rezim. I jas sum del od narodot a gi ima premnogu kako mene sto se nezadovolni od tebe. Ako si tolku silen ne se plashi od opozicijata.

Борче Битола

Конечно се СРАМАМ што сум Македонец..Благодарам за чувството Груевски...Белким еден ден ќе успеам да ти се оддолжам ...

Анонимен

Obrakanjeto na premierot za nova godina e MIZERNO zatoa sto ako umee da go tolkuva ustavot BUDZET se nosi vo Parlament so diskusija i glasanje na pozicija i opozicija za ,protiv nee bitno VMRO go prekrsi toa i se nadevam deka ke bidat kazneti na narednite izbori.PORAKA DO SDSM vi pokazaa kako se vodi drzava ama zabegaa a koga ke dojdete na vlast imate vreme da procepkate i se sto zloupotrebile da go otkriete i osudite a ne da zaboravite i progledate kroz prsti ...

zdtkan

ubavo ubavo se sekava premierot - a se sekava li na NACIONALNA PLATEZNA KARTICKA ?

Анонимен

abe sum videl lazgovci ama ovoj e poseben slucaj mu nema lek sto misli deka nema normalni vo drzavava ovoj pigmeec neznae kako izgleda ke bide krajot

Дедо мраз

Едно е сигурно ,дека тоа пред собрание со сигурност не беше народот туку беа партиски војници на двете партии,го чекам моментот кога навистина ке му се случи народот и на вмро и на сдсм.

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.