Мугабе се согласи да поднесе оставка

19.11.2017 | 19:09
Прочитано: 1419

Претседателот на Зимбабве Роберт Мугабе прифати да се повлече од функцијата, по 37 години, тврди извор запознаен со преговорите меѓу Мугабе и војската. 

Изворот не можел да даде повеќе детали за поднесувањето на оставка на Мугабе. 

Државната телевизија на Зимбабве, претходно соопшти дека подоцна Мугабе ќе има обраќање од неговиот кабинет.


The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.