Меркел и Шулц начелно се договорија за нова Влада

12.01.2018 | 18:19
Прочитано: 975

Конзервативците на германската канцеларка Ангела Меркел и социјалдемократите на Мартин Шулц утрово постигнале начелен договор за формирање на новата влада на Германија. Компромисот бил постигнат по преговорите кои траеле повеќе од 24 часа.

Начелниот договор, официјално треба да го потврдат управните одбори на христијанско-демократската унија  на Ангела Меркел и на социјалдемократската партија. Овие партии ја водеа Германија во два мандати во последните 12 години.


The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.