Макрон до Трамп: Не правете од Иран нова Северна Кореја

10.11.2017 | 09:45
Прочитано: 1767

Францускиот претседател Емануел Макрон го предупредил неговиот американски колега Доналд Трамп дека евентуалното повлекување на САД од договорот за иранската нуклеарна програма би можел да го претвори Иран во „нова Северна Кореја“.

Францускиот претседател на својот соговорник му ги образложил причините поради кои САД не треба да се повлечат од иранскиот нуклеарен договор, а за време на разговорот Макрон го прашал Трамп и кој е неговиот следен чекор по одлуката за повлекување на САД од парискиот договор за климата.


The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.