Куманово го пречекува МЗТ Скопје во последниот дуел од 5.коло

10.11.2017 | 13:47
Прочитано: 673

Кошаркарите на МЗТ Скопје и Куманово вечерва ќе го заокружат петтото коло во домашното првенство.

Шампионот е во тешка криза сезонава со остварени само 4 победи во 11 официјални натпревари. Во домашното првенство има две победи и исто толку порази, додека во регионалното АБА друштво е со биланс од 2 победи и 5 порази.

И тимот на Куманово не е за пофалба. Оствари три победи во осум официјални натпревари. Во домашниот шампионат е со идентичен скор како МЗТ, две победи и два порази, додека во балканската БИБЛ лига триумфираше еднаш, а загуби три пати.
И двете екипи ја заземаат средината на табелата во суперлигата, додека на врвот е Блокотехна, заедно со Работнички со максимални пет победи.

Пресметката се игра во Куманово, а домашната екипа по доаѓањето на новиот претседател на клубот, Младен Давидивиќ, ги врати и верните навивачи „Кумани“ на трибините. Се очекува полна сала, со оглед на тоа, што и влезот е слободен. Натпреварот се игра од 17.30 часот.


Слаѓан Ивковиќ
The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.