22.11.2017 - 15:55
Познатиот руски оперски пејач Дмитри Хворостовски почина на 56 години по долга битка со тумор на мозокот. Славниот баритон починал „спокојно и...
20.11.2017 - 16:52
Направен е голем дел од серијата Македонија тврди продуцентот Винко Грубишиќ во интервју за тв 24 кој Агенцијата за филм веќе го обвини дека не ги...
18.11.2017 - 19:38
По пауза од 25 години, македонската група „Меморија“ вечерва ќе одржи концерт во Скопје. Ќе настапат членови од различни постави. Се најавува...
17.11.2017 - 18:45
Универзитетскиот професор Петар Атанасов,  ја промовираше книгата „Македонски мултиетнички јазли“. Книгата е битка за идеалот на мултикултурниот...
17.11.2017 - 12:26
Македонската група „Меморија“ по пауза од 25 години утревечер ќе одржи концерт во Метрополис арена. Концертот е по повод 35 години од основањето на...
16.11.2017 - 12:16
Сликата „Спасителот на светот“ („Salvator Mundi") од Леонардо да Винчи, беше продадена на аукција организирана од њујоршката филијала на лондонската...
11.11.2017 - 18:41
Во Драмскиот театар за прв пат се изведе претставата „Вера, Љубов, Надеж“ на познатиот автор Еден Фон Хорват, а во режија на Лука Кортика. ...
11.11.2017 - 16:13
Во фоајето на Центарот за култура „Ацо Шопов“ изложени се ликовните дела изработени во текот на 54-тото издание на меѓународната Струмичка ликовна...