05.02.2018 - 14:40
По оставката на в.д. директорот на Македонскиот народен театар Драган Спасов-Дац, Министерството за култура за нов в.д. директор ја назначи Симона...
05.02.2018 - 13:19
Министерот за култура Роберт Алаѓозовски, претсeдателот на советот за македонски јазик, Проф. Људмил Спасов и претседателката на Комисијата за...
30.01.2018 - 18:36
Државата повеќе нема да може да ја доделува титулата национален уметник, која предвидува доживотен месечен надомест за добитниците и тоа во износ од...
30.01.2018 - 13:56
Филмот „Исцелител“ на режисерот Ѓорче Ставрески на 1 февруари премиерно ќе биде прикажан на престижниот филмски фестивал во Санта Барбара,...
29.01.2018 - 11:58
Бруно Марс и Кендрик Ламар го „украдоа“ шоуто и освоија најмногу награди на 60 по ред доделување на Греми признанијата. Церемонијата на доделувањето...
27.01.2018 - 21:07
Македонската филхармонија продолжува со мисијата да нуди квалитетни музички доживувања и концерти кои не ја оставаат рамнодушна публиката, а...
25.01.2018 - 11:09
Македонија денеска одбележува 37 години од раѓањето на најголемата македонска и балканска музичка ѕвезда Тоше Проески, кој трагично загина во...
20.01.2018 - 14:20
Познатиот американски музичар Том Пети починал од случајно предозирање откако земал повеќе различни аналгетици, соопшти денеска неговото семејство....