16.02.2018 - 10:39
Друштвото на писателите на Македонија прими осум нови членови: Живко Грозданоски, Фросина Пармаковска, Игор Станојоски, Ана Мартиноска, Славица...
10.02.2018 - 21:46
    Второ претставување на „Скопје Танцовиот Театар“, чија што екипа синоќа не можеше да излезе од големата сцена во овој театар во Хаг - „...
10.02.2018 - 20:34
Македонскиот игран филм „Исцелител“ на младиот режисер Ѓорче Ставрески ја освои главната награда за најдобар филм во интернационална компетиција на „...
09.02.2018 - 22:54
Првите битки за медали на ЗОИ во Пјонгчанг почнуваат утре, ќе се одржат пет финални дисциплини, а настапот на македонските спортисти ќе стартува в...
09.02.2018 - 21:02
Кога нам - Македонците некој ќе ни го спомне градот Хаг во Холандија, веднаш на памет ни доаѓа Хашкиот Трибунал, но и со затворот во Шевенинген -...
07.02.2018 - 20:24
„Скопје танцовиот театар“ овие петок и сабота ќе учествува на престижниот „Холанд денс фестивал“ во Хаг, Холандија, како единствената компанија од...
07.02.2018 - 15:52
Со звуците на Леонард Коен, Ник Кејв, Том Веитс, Џони Кеш на концертот насловен „Murdure balads“ Македонската филхармонија ќе го одбележи денот на...
06.02.2018 - 21:03
Во Театарот за деца и младинци, вечерва се одржа свеченост во чест на 20 години активно играње на претставата „Убавицата и ѕверот“, во режија на...