13.03.2018 - 10:56
Македонската премиера на петтиот игран филм на Милчо Манчевски „Бикини Мун“ ќе биде на 22 март во „Милениум“ од 20 часот, а потоа ќе продолжи да се...
04.03.2018 - 15:00
Актерот Дејвид Огден Стајерс, најпознат по улогата во серијата „Меш“ (MASH), почина на 76 години од рак на бешиката. Тој за улогата во „Меш“ двапати...
03.03.2018 - 16:17
Меѓународен аматерски филмски фестивал се одржа денеска во Кавадарци, во организација на Советот за превентива против малолетничка деликвенција -...
02.03.2018 - 14:15
Бред Пит ќе му се придружи на  Леонардо Дикаприо во новиот филм на Квентин Тарантино „Си беше еднаш во Холивуд“. Дејствието во филмот ќе се...
27.02.2018 - 10:38
Со концертот на „Крафтверк“ - германските пионери на електронската музика, вечер во Вип Арена „Борис Трајковски“ ќе почне 20-тиот фестивал „Таксират...
23.02.2018 - 12:27
Телевизија 24 со емисијата „Патот до успехот“ на новинарот Мишко Иванов доби „Златна бубамара на популарноста“ за ТВ проект на 2017 година. „Патот до...
20.02.2018 - 16:29
Не прикриваме ништо, ниту одбегнуваме одговорност, изјави министерот за култура Роберт Алаѓозовски по бројните реакции за проектите на кои им се...
19.02.2018 - 15:17
Сојузот на фолклорни ансамбли  реагираше  на прераспределбата на пари со годишната програма на министерството за култура. Оттаму велат дека...