11.04.2018 - 17:48
Српската актерка Јелена Јовановиќ Жигон почина во Белград по кратко боледување на 85-годишна возраст. Жигон сними над 50 играни и 15 телевизиски...
04.04.2018 - 10:57
Цртаниот филм „Жолтата подморница“ во кој глумат членовите на групата Битлси, кои воедно се и продуценти, летово повторно ќе се прикажува во кино...
31.03.2018 - 00:39
Почина академикот Цветан Грозданов, еден од најреномираните византолози на Балканот. Почина по долгогодишни здравствени проблеми. Имаше 82 години....
28.03.2018 - 12:27
Изложбата насловена „Причина“ на Филип Фидановски ќе биде отворена на 2 април во Младинскиот културен центар во Скопје. Делата се изработени во...
27.03.2018 - 10:08
На иницијатива на Интернационалниот театарски институт-ИТИ на УНЕСКО во театрите низ светот денеска се прославува Светскиот ден на театарот и пред...
26.03.2018 - 12:52
По тешко боледување на 67-годишна возраст претпладнето во Кочани почина рокерот и гитарист Симеон Иванов - Канго. Повеќе од 50 години се занимаваше...
21.03.2018 - 15:08
Адам Загајевски од Полска е добитник на најпрестижното признание во светот на поетското творештво - Златен венец, на 57-то издание на Струшките...
17.03.2018 - 13:23
Во организација на Здружението за културна соработка „Јохан Штраус“ и под покровителоство на Амбасадата на Република Австрија во Македонија,...