28.11.2012 - 09:50
Во кино „Фросина“ од денеска до петок ќе се одржува вториот Меѓународен фестивал на анимиран филм „Анимакс Скопје фест“, прв и единствен...
27.11.2012 - 17:36
„Ако светот е црно-бел, ти живеј во боја“. Под ова мото, од утре до петок, ќе се одржува второто издание на „Анимакс“. Меѓународниот фестивал ќе...
27.11.2012 - 15:29
Познатите актери Сашко Коцев, Гораст Цветковски, членовите на бендот „Старовски“ – Верица Андреевска – Спасовиќ и Дејан Спасовиќ, пејачот и актер...
26.11.2012 - 15:31
Со 60-илјадна домашна публика, „Трето полувреме“ следниот викенд ја почнува трката за кандидат за Оскар. Она на што најмногу паѓале Американците кои...
26.11.2012 - 10:39
Со поднаслов „Симон Трпчески величествено го изведе Пиано концертот на Григ“, дневниот весник „Лос Анџелес Тајмс“ ја донесува...
25.11.2012 - 12:13
Наградите за надобар филм, режисер, сценарио и филм во категоријата Синебалкан ќе бидат доделени вечерва на затворањето на 11. издание на фестивалот...
24.11.2012 - 10:41
По долго боледување од рак почина актерот Лари Хагман. Имаше 81 година.   Ќе остане запаметен по ликот на злобниот Џеј Ар во популарната...
23.11.2012 - 09:16
Со тридневна музичка меѓународна конференција која го заокружува проектот „Музика без граници” и под веќе добро познатото мото „Преврти го Скопје...