12.09.2012 - 11:41
Со бурни аплаузи и овации на многубројната публика, синоќа во словенечкиот театар во Марибор, беа поздравени актерите на Драмскиот театар за...
11.09.2012 - 11:52
Во Националниот универзитет „Васиљ Николајевич Каразин“ во Харков, Украина од вчера до петок се одржуваат традиционалните Денови на науките на...
11.09.2012 - 10:26
Во Москва заврши 25. Меѓународен саем на книгата на кој учествуваше и Република Македонија, во организација на издавачката куќа „Македонска реч“ и со...
10.09.2012 - 13:44
Светски познатата француска актерка Кетрин Денев ќе биде ексклузивен гостин на годинашното 33 издание на Интернационалниот Фестивал на филмската...
10.09.2012 - 13:05
Центарот за култура-Битола денеска ја претстави богатата културна програма која ќе биде прикажана на сцените и другиот простор на таа установа во...
09.09.2012 - 10:42
Јужнокорејската шокантна драма на режисерот Ким Ки-дук „Пиета“  го освои „Златниот лав“ за најдобар филм на 69-от венециски филмски фестивал....
09.09.2012 - 10:41
Со претставата ”Животот на Молиер” на Македонскиот народен театар од Скопје, синоќа во Струмица започна 20. јубилејно издание на Меѓународниот...
08.09.2012 - 20:52
Во Националната арена „Филип Втори“ вечерва почна спектакуларниот концерт „Македонското срце чука во 7/8“ на браќата Тавитјан. На концертот...