26.09.2012 - 09:59
Македонскиот уметник Киро Урдин ќе биде официјален гостин на жирито на 7. Меѓународен фестивал „Зелен бран - 21 век“ што ќе биде одржан во бугарскиот...
25.09.2012 - 10:39
Во реномираниот Национален театар за опера и балет во Киев утре свечено ќе почне дводневната манифестација „Денови на македонската култура во Украина...
24.09.2012 - 10:46
Македонската филхармонија во четврток со концертот симболично насловен „Ш Ш Ш...“ ќе ја започне концертната сезона 2012/2013.   Диригент ќе биде...
24.09.2012 - 10:44
Мона Лиса веќе подолго време предизвикува контроверзии и прашања за својата автентичност, а стручњаците од здружението Мона Лиса тврдат дека...
23.09.2012 - 12:36
Македонски краткометражни филмови и видеа на тема „Маргинализација“ на средношколци од четири скопски училишта се претставија на првиот уличен...
22.09.2012 - 12:13
Добитник на златната „Камера 300“ на 33-то издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ е Јоланта Дилевска од Полска, која...
22.09.2012 - 10:29
Со претставата „Пред ваши очи“ (Before your very eyes) на Gob Squad (UK/DE) & CAMPO (BEL), синоќа во Младинскиот културен центар беше отворен 37-...
21.09.2012 - 13:02
Македонскиот игран филм „Балканот не е мртов“ на режисерот Александар Поповски е последниот филм во конкуренција на 33-от по ред ИФФК „Браќа Манаки“...