09.01.2013 - 12:37
Филмот „Трето полувреме“ на режисерот Дарко Митревски беше прикажан на филмскиот фестивал Палм Спрингс во САД на 6-ти и 7 јануари со распродадени...
09.01.2013 - 09:20
Македонскиот сликар и хуманист Живко А. Поповски - Цветин денеска на Клиниката за гинекологија и акушерство по повод Христовото раѓање - Божик на...
07.01.2013 - 10:33
Македонскиот тенор со интернационална кариера Благој Нацоски и Италијанката Марчела Орсати Таламан, која важи за една од најдобрите светски сопрани...
06.01.2013 - 10:58
По четврти пат синоќа во Кавадарци се одржа манифестацијата Фестивал на вицот и шегата „Дедо цепе бурина”.   Поради дождот фестивалот наместо на...
04.01.2013 - 14:50
Во пресрет на Стара Нова година и празникот Василица, Вевчани и оваа година ќе биде домаќин на традиционалниот карневал - безграничен театар кој...
04.01.2013 - 10:04
Македонскиот народен театар по повод новогодишните и божиќните празници вечер бесплатно ќе ја изведе претставата „Парите се отепувачка“ по текст и...
02.01.2013 - 14:30
Пишувањето поезија за мене е егзил  од секакви национални и идеолошки рамки, рече поетот Никола Маџиров, кој по бројните читачки турнеи низ...
02.01.2013 - 14:29
Македонскиот народен театар по повод новогдишните и божиќните празници в петок бесплатно ќе ја изведе претставата „Парите се отепувачка“ по...