05.04.2013 - 08:38
На сцената на Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ во Велес синоќа беше изведена премиерата на претставата „Последниот балкански вампир...
05.04.2013 - 08:06
Познатиот француски виолончелист и диригент Марк Копеј вечер ќе одржи концерт со Камерниот оркестар на Факултетот за музичка уметност „Солисти на ФМУ...
04.04.2013 - 08:10
Македонската филхармонија вечер ќе го одржи последниот концерт од циклусот „Кирилица“ оваа сезона под диригентство на Борјан Цанев. Со Филхармонијата...
03.04.2013 - 21:48
Во кавадаречкото село Ваташа вечерва започна снимањето на филмот посветен на Тиквешкото востание. На снимањето на првите сцени од филмот...
03.04.2013 - 10:49
Под мотото „Бидејќи заедно можеме повеќе“ вечер во Универзалната сала во Скопје ќе се одржи хуманитарен концерт со цел да се соберат финансиски...
03.04.2013 - 09:17
Во Центарот за култура во Ѓорче Петров од денеска до 5 април ќе се одржат Денови на македонскиот филм. Во трите вечери од манифестацијата, што...
02.04.2013 - 18:26
Претседателот на Сојузот на филмските работници на Косово Лирак Чељаи побара од властите да му забранат на познатиот српски режисер Емир Кустурица да...
02.04.2013 - 16:16
Од 12 до 17 април ќе се одржи годинашниот, деветти по ред Танц фест Скопје. На сцените во Македонската опера и балет, МКЦ, Зебра и во Битолскиот...