11.04.2013 - 10:50
Македонскиот тенор Благој Нацоски веќе 10 дена се наоѓа во Ријека, Хрватска, на интензивни проби за светската премиера на операта „Марко Поло“...
11.04.2013 - 09:25
Културно-информативниот центар на Република Македонија во Софија вечер организира етно-џез концерт на кој ќе настапат Илчо Јованов (хармоника), Тони...
10.04.2013 - 17:22
Кинотеката на Македонија од 12-ти до 15 април во терминот од 20 чааот ќе прикажува дански филмови, снимени во 2011 година.  Филмската ревија ќе...
10.04.2013 - 12:08
Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска на состанокот на Форумот на словенски култури, кој денеска се одржа во Брдо крај Крањ, Словенија...
09.04.2013 - 16:40
Шест претстави од исто толку европски земји се дел од програмата на шестиот Меѓународен театарски фестивал „Лица без маски“, кој ќе биде отворен во...
09.04.2013 - 10:46
Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска денеска во Брдо кај Крањ, Словенија, ќе учествува и ќе се обрати на состанокот на Советот на...
09.04.2013 - 09:17
Со највисока оценка од 5 ѕвездички, рецензентот на угледниот лондонски „Дејли телеграф“ го поздравува излегувањето на рециталното издание на нашиот...
09.04.2013 - 09:14
Во Македонската опера и балет вечер премиерно ќе биде изведена балетската претстава „Александар Трети Македонски“ по музика на композиторот Љубомир...