11.01.2013 - 10:22
Стихозбирката „Остаток од друг век“ на Никола Маџиров е избрана меѓу петте најдобри поетски книги за 2012 година во САД според американскиот магазин...
11.01.2013 - 09:23
Историската драма "Lincoln" за животот на 16-тиот американски претседател Абрахам Линколн, режисерско дело на Стивен Спилберг, освои најмногу...
09.01.2013 - 12:45
Раководството на Струшките вечери на поезијата ги извади плочите посветени на лауреатите, како и плочата на самиот мост во Струга поради се почестите...
09.01.2013 - 12:37
Филмот „Трето полувреме“ на режисерот Дарко Митревски беше прикажан на филмскиот фестивал Палм Спрингс во САД на 6-ти и 7 јануари со распродадени...
09.01.2013 - 09:20
Македонскиот сликар и хуманист Живко А. Поповски - Цветин денеска на Клиниката за гинекологија и акушерство по повод Христовото раѓање - Божик на...
07.01.2013 - 10:33
Македонскиот тенор со интернационална кариера Благој Нацоски и Италијанката Марчела Орсати Таламан, која важи за една од најдобрите светски сопрани...
06.01.2013 - 10:58
По четврти пат синоќа во Кавадарци се одржа манифестацијата Фестивал на вицот и шегата „Дедо цепе бурина”.   Поради дождот фестивалот наместо на...
04.01.2013 - 14:50
Во пресрет на Стара Нова година и празникот Василица, Вевчани и оваа година ќе биде домаќин на традиционалниот карневал - безграничен театар кој...