Култура Култура Култура Култура Култура Култура Култура Култура Култура Култура

Ќе се снима документарeн филм за Грета Тунберг


Предавање и јавна дискусија на тема „Политички театар” ќе бидат одржани вечер во Кино...


Во потесниот избор на кандидати за престижната статуетка Оскар, на листата на Американската акаде...


Документарниот филм „Медена земја“ во режија на Љубо Стефанов и Тамара Котевска влезе...


Издавачката куќа „Арс Ламина“ и Фондацијата „Славко Јаневски“ вечер од 20...


Македонскиот документарен филм „Медена земја“ влезе во потесниот избор на годинешниот...


Во рамки на новогодишната културна понуда синоќа во Делчево настапија доајените на македонското х...


Првиот плакат за балетот „Валпургиска Ноќ“, одигран 1949година, богат архивски матери...


Мјузиклот „Ени Јуниор“, кој првпат беше изведен на сцената на Бродвеј во 1977 година,...


Грант од 663.000 евра за подобрување на изведбите во националната опера и балет беше потпишан ден...