13.07.2018 - 08:55
Кафе-киното на „Скопско лето“, кое вчеравечер почна со филмот „Смртта на Сталин“, ќе продолжи до 21 јули со проекции од 21 часот во Сули ан -...
12.07.2018 - 08:36
Охрид од вечерва се до 20 август ќе ги живее своите 40 дена возбуда што ги носи Фестивалот „Охридско лето“. Повеќе од 800 уметници од 27 земји од...
11.07.2018 - 08:33
На „Скопско лето“ вечер ќе има изложба на Дренуша Палоши, од 20:30 часот во Културно-информативниот центар, и концерт на бугарскиот пијанист Димчо...
10.07.2018 - 17:35
Реномираниот фестивал Охридско лето, стартува за два дена. Повеќе од 800 врвни уметници ќе настапат. За подготовките за сите 40 фестивалски денови...
10.07.2018 - 13:04
Двајца американски филмски продуценти заминале во Тајланд, на местото каде е во тек акцијата за спасување на момчињата кои се блокирани во пештерата...
09.07.2018 - 10:06
Издавачката куќа „Антолог“ го објави романот „Просечен индекс на среќата“ од португалскиот писател Давид Машадо, добитник на Наградата за литература...
09.07.2018 - 00:57
Повеќе од 50 изведувачи настапија на осмото издание на Д фестивал во Дојран, единствениот музички фестивал на отворено во Македонија, кој заврши...
07.07.2018 - 20:41
Љубителите на алтернатива со нетрпение го очекуваат одржувањето на популарниот Д Фест, кој ќе започне на шести и ќе трае до осми јули кај...