Косово казнето со 1.000 евра за исвиркување на македонската химна

09.08.2017 | 14:05
Прочитано: 1714

Кошаркарската федерација на Косово е казнета со 1.000 евра поради исвиркувањето на македонската химна пред почетокот на натпреварот од претквалификациите одигран во Приштина на 2 август.

Паричната казна ја одреди ФИБА.

Натпреварот во Приштина се играше пред полни трибини, а покрај свирежите имаше и непримерно однесување на домашните навивачи. Дуелот заврши со победа на Косово од 72:68.

Во сабота Македонија ќе биде домаќин во реваншот од претквалификациите за Светското првенство на селекцијата на Косово.


The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.