Коѕијас пристигнува во Скопје

22.03.2018 | 09:07
Прочитано: 1663

Министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕијас денеска ќе допатува во дводневна посета на Македонија. Грчката делегација ќе пристигне на меѓународниот аеродром Скопје.

Предвидени се средби со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и со други високи државни претставници. Како што најави македонскиот министер за надворешни работи, двајцата министри ќе разговараат за позициите на двете страни, откако и Грција и Македонија си разменија нацрт-договори за решавање на спорот со името, за кои Димитров рече дека се разликуваат еден од друг.

Димитров и Коѕијас на 30 март во Виена ќе имаат нова средба со посредникот на ОН во преговорите за името Метју Нимиц. Според грчките медиуми по доставените предлози од двете страни преговорите влегуваат во клучна фаза.


The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.