Хуавеи патентира паметен часовник со вградени блутут слушалки

04.07.2018 | 09:39
Прочитано: 717

Хуавеј патентираше паметен часовник во кој се сместени блутут слушалки. Се уште нема информации за иднината на Хуавеј Вач 3, односно нема официјален датум за тоа кога ќе биде пуштен во продажба, но минатата недела тие патентираа интерсно решение коешто може да го видиме во следниот смартвач.

Се чини дека компанијата се колеба околу две опции за монтирање слушалки на часовникот. Првата предвидува тие да се стават во придружна капсула, а пак, втората - да се сместат во самиот часовник, прицврстени со магнети.

Покрај безжичната мрежа, слушалките ќе бидат водоотпорни и ќе имаат можност да го намалат амбиенталниот шум. Идејата е корисниците да можат полесно да обавуваат разговори.

Патентот е одобрен на 28 јуни од Светската организација за интелектуална сопственост (World Intellectual Property Organization) и ни сугерира што можеме да очекуваме од наследникот на Хуавеј Вач 2.

Но, дали овој патент ќе ја види светлината на денот? Хуавеј очигледно разгледува различни идеи за идниот паметен часовник. Во мај, тие објавија патент за гејмерски паметен часовник. Во однос на ова, се уште не се соопштува што всушност ќе ни биде претставено, но тоа остава отворена можност да видиме различни модели.


The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.