Хан: ЕУ повторно мора да го покрене процесот на проширување

16.12.2017 | 21:31
Прочитано: 1258

Следната година ќе биде клучна во процесот за пристапување на земјите од Западен Балкан, изјави еврокомесарот за добрососедска политика и проширување Јоханес Хан на грчкиот институт „Еленска фондација за европска и надворешна политика“.

Тој во вчерашниот говор истакна дека 2018 година ќе биде клучна година за промоција на пристапувањето во ЕУ на Западен Балкан.

Европската унија повторно мора да го покрене процесот на проширување со тоа што ќе ги убеди земјите-членки на Унијата дека европската интеграција е во интерес на двете страни.


The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.