Гори Калифорнија

12.10.2017 | 17:52
Прочитано: 3720

Калифорнија во пламен, цели населби се претворени во пепел. Најмалку 23 лица загинаа, а стотици се водат за исчезнати во пожарите кои од неделата беснеат во американската сојузна држава Калифорнија. Поради силниот ветер кој со денови беснее огнот зафатил речиси 69 000 хектари земјиште, а илјадници луѓе се евакуирани.

Според властите ова е најсмртоносниот пожар што ја погодил Калифорнија. На терен има повеќе од 70 хеликоптери и 30 противпожарни авиони, додека на земјата оперираат стотина пожарни возила. Надлежните се борат во секој миг да евакуирааат што е можно поголем број на луѓе.

Претседателот Доналд Трамп одобри активирање на итна федерална помош. Помош, опрема и тимови пристигнуваат и од останатите сојузни држави. Илјадници луѓе останаа на улица. Во многу домаќинства е прекинато снабдувањето со електрична енергија. А пред неколку дена гувернерот на Калифорнија прогласи и вонредна состојба во неколку окрузи поради огнената стихија која голта сѐ пред себе.

 


Сандра Бошковска
The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.