Ѓуленистите на суд ќе се појават во униформи како во Гвантанамо

17.07.2017 | 11:53
Прочитано: 7237

Турското Министерство за правда почна подготовки за предлогот на претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган осомничените членови на движењето на исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен на суд да се појават во униформи како во Гвантанамо.

Ердоган предлогот го најави на церемонијата по повод годишнината од неуспешен воен удар.

Турските власти го обвинуваат движењето на Ѓулен, кој живее во доброволен егзил САД, за организирање на пучот кој се случи на 15 јули минатата година.


The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.