Германија се подготвува за избори

23.09.2017 | 19:58
Прочитано: 1055

Жителите на Германија утре ќе излезат на парламентарни избори.

Според последните анкети, Христијанско - демократската унија на канцеларката Ангела Меркел е фаворит за победа, а веднаш зад неа би требало да се најде социјалдемократската партија чиј кандидат е Мартин Шулц.

Право на глас на изборите имаат 61 милион граѓани кои ќе можат да изберат меѓу 42 партии или вкупно 4828 кандидати.


The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.