Франција тргна со убедлива победа над Бразил

11.01.2017 | 22:59
Прочитано: 1668

Со натпреварот меѓу Франција и Бразил стартуваа големите возбудувања на Светското Првенство во ракомет кое се одржува во Франција.

Имено, домаќинот на мечот кој се одигра во Париз, славеше убедлива победа од 31-16 и во целост го надигра својот ривал, недозволувајќи му во ниту еден момент да парира.

На полувремето победничкиот табор имаше предност од 17-7.

Најефикасен во победата на Франција беше Порт со 6 гола, а одличен на голот на домаќинот беше Омејер кој имаше блескава партија со 15 одбрани.

Кај Бразил се истакна Толедо со 5 гола на мечот.

Во второто коло Франција ќе се сретне со Јапонија, додека Бразил ќе ги одмери силите со Полска. 


Душко Постолов
The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.