Финскиот претседател Саули Нинисто стана татко на 69 години

05.02.2018 | 09:39
Прочитано: 2811

Саули Нинисто (69) е првиот фински претседател кој станал татко додека ја извршувал таа функција, соопшти неговиот Кабинет.

Сопругата на Нинисто, Јени Хаукио,(40) роди син.

 „Таткото, кој и беше присутен на породувањето, вели дека мајката и бебето се добро“, се вели во известувањето.

Нинисто и Хаукио се венчаа во 2009 година. Момчето е трето дете на финскиот претседател, а прво на неговата сопруга.

Претходната сопруга на Нинисто загина во сообраќајна несреќа во 1995.

Минатиот месец, Нинисто го доби вториот шестгодишен мандат.


The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.