Еврокомесарот Хан на средба со Вучиќ и Брнабиќ

07.02.2018 | 09:20
Прочитано: 620

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска во Белград ќе има средба со европскиот комесар за преговори за проширување и соседска политика Јоханес Хан.

Според српски медиуми, ќе бидат потпишани два документа: Финансиски договор за секторско-буџетска поддршка за интегрирано управување со границата, односно Договор за донација меѓу ЕУ и Србија за помош во решaвање на мигрантската криза.

Тие документи ќе ги потпише министерката за европски интеграции Јадранка Јоксимовиќ и министерот за труд Зоран Шорчевиќ со директорот за Западен Балкан во Генералниот директорат за соседска политика и преговори за проширување, Геновева Руиз Калвера.

Хан денеска во Белград ќе има средба и со премиерката на Србија Ана Брнабиќ.

Хан доаѓа во Србија, еден ден откако во Стразбур беше претставена Стратегијата на ЕУ за Западен балкан, во која беа дадени насоки на Србија за тоа кога и под кои услови би можела да биде примена во Унијата. Во Стратегијата се наведува дека Србија може да стане членка на ЕУ во 2025 година, доколку ги исполни сите услови, вклучувајќи го и правно обврзувачкото нормализирање на односите со Косово.


The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.