Еврогрупата не одобри исплата на последната транша од помошта за Грција

25.05.2018 | 10:29
Прочитано: 3580

Министрите за финансии на земјите членки на Еврозоната на синоќешната средба во Брисел не донесоа одлука за исплата на последната транша од пакетот помош за Грција. 

На прес-конференција по завршувањето на средбата, претседателот на Еврогрупата, Марио Сентено информира и дека министрите не го одобриле ниту решението за ставање крај на програмата за помош на Грција, која според планот треба да заврши во август годинава.

Тој нагласи дека било договорено овие одлуки да се разгледаат на следната средба на министрите за финансии од Еврозоната, предвидена за 21 јуни во Луксембург.

 

 


The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.