Ердоган со повик до саудискиот крал да го реши спорот со Катар пред крајот на Рамазан

16.06.2017 | 11:40
Прочитано: 2828

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го повика саудискиот крал Салман да го реши спорот со Катар пред крајот на Рамазан.

Според Ердоган, муслиманските држави не треба да воведуваат санкции на други муслимански држави.

Минатата недела Саудиска Арабија, ОАЕ, Бахреин и други арапски држави прекинаа дипломатски односи со Катар обвинувајќија земјата дека ги финансира и поддржува терористичките организации.

 

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.