Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии

Ударни вести

Црн петок за криминалците


Кој го штити Oрце Kамчев? Нема заштитени политичари и бизнисмени во СДСМ. Битката со криминалот во високите кругови го опструира ВМРО-ДПМНЕ и неговите инсталации во судството и уставниот суд. Тв интервју со Љупчо Николовски шеф на изборниот штаб на соцјалдемократите.

Во Трилинг и за растечкото наслиство врз децата и педофилијата. Тоа се болни луѓе, одговара проф. Раткоцели. Македонија е еколошка темпирна бомба со 16 кризни точки. Загаден воздук, затруена почва, загрозена вода. Тв колумна на проф. Трајче Стафилов.


Дали и зошто сваровски арбитрите ќе се спасат? Судиите Коцо, Ристова, адвокатот Малиновски и Божиновски. Изборот е меѓу чесноста и стручноста. Во Трилинг и за езерото на треска како сведоштво на неспособност, расипништво. Очајна и бедна грижа за природната и туристичка атракција.


Застареност-амнестија на големиот криминал. Дали Милошоски и Димовски отпаѓаат од тимот на Мицкоски? Во Трилинг на овие теми став на Дане Илиев судија и Игор Јанушев генсек на ВМРО-ДПМНЕ. Трилинг репортажа - женски фудбал и судии во тетово со машки монитиоринг. Во премиерно издание и тв колумната на катерина ангеловска за будење на свеста и совеста.


Европскиот воз оди на спореден колосек. Дали во Скопје пристигнува евроскептицизмот? Зошто балканскиот шенген е одлично алиби за Макрон? Трилинг интервју со Фрчкоски и Чупоска. Филмски кадри на среќата – режисерот Борјан Зафировски ги бара и светлите оази на урбана Македонија.


Какави искуства и опасности крие фрнацуското вето и алтернативните решенија за Македонија. Трилинг со Дорис Пак, Стојан Андов, Мерсил Билали. Тв колумна на профосорот Кирил Барбареев од УГД - нашите деца европска генерација или изгубени во македонскиот систем.


Нема датум  РСМ без ЕУ. Какви се традицвионалните француски интереси во регионот? Дали е возможен нов балкански сојуз, како економска шенген заедница? Каков ќе биде одговорот на властите во Скопје? Интервју со претседателката Белградскиот фонд за политичка исклучивост Соња Лихт и универзитетскиот професор Лазар Лазарова I и Дејан Ѓоршовски од Холандскиот економски институт. ТВ колумна на писателот Дејан Крстевски.

Од овој викенд Трилинг со нив термин секоја недела во 19 часот.


Избори и криза, ЕУ - неправда и агонија. Македонија пред нов тест – ке успее ли да се совземе? ЕуУпред нови искушенија – како да го ервопеизира Балканот и кому да го остави? Амабасадори велат не очајувајте. Домашните рецензенти предупредуваат на апатија и апстиненција на следните кизбори. Репортерски запис – Битола конзулски град со три илјади пијана?


Макрон ја обновува идејата за стара и нова Европа. Франција ја тестира издржливоста на СРМ. Кога поголеми пензии и стабилен Фонд? Дигитален македонски речник како архива на знаењата.

Во Трилинг разговори со Блерим Река, Мила Царовска и Шенеси Деребеј.


Недела на неизвесности, исчекувања и прогнози. Холандија реши само Македонија, но не и Албанија. Како ќе реагира францускиот претседател Макрон? Пред одлуката на ЕУ Самитот во Брисел  - што не очекува? Ќе ја стивнеме ли еуфоричноста од датумот, не дај боже резигнација. Нашите партнери од ЕУ јасно ни ставаат до знаење дека датумот е само почеток на сериозни мачни и деликатни реформи. За очекувањата и за тоа земјата на што треба да се посвети во наредниот период, Симонида Кацарска од Институтот за европски политики.

Северна Македонија веројатно ќе добие датум за преговори. Но во Унијата останува евроскепсата и желбата за проширување кон Западен Балкан. Во интервју за Трилинг - одговорите од Димитри Димитрос Пападимулис, потпретседател на Европскиот парламент.

Не е првпат во македонскиот плурализам адхог да се формираат нови партии, да се отцепуваат фракции, да се претопуваат кадри од десно кон лево и обратно. Самиот старт на промотивните каравани на Заев и Мицкоски како да навестуваат главно задржување на сопственото изборачко тело. Идејата на адвокатот Тортевски е преку модерните сајбер комуникации да се формира партијата под име твоја. Текот на животот е елипса. Патот кон сопствената катарза е цел еден живот. Оваа искрена исповед како да е творечки мотив за академскиот сликар Мирјана Крстева - Мазети.

Магистер по сликарство, со изложби во Њујорк, Париз, Истанбул, соседството. Живее и создава во Гевгелија. и оттаму тргнува на пат со своите масла. Нели е тоа нашата порта кон Европа. ТВ колумна во домот на Мирјана Крстева Масети.