Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии

Ударни вести

Зибери: Самата идеја за премиер Албанец ги обедини Заев и Мицковски


Александар Диневски вели дека нема спас од безбедносните папараци и овие македонските изборни и политички пресметки. Дали екс-претседателот се уплаши од големиот влог да го спасува Груевски со воена состојба на 27 април и упадот во Собранието? Проф. Вели Креци открива дека како член на Советот за безбедност не бил прашан како да се регира на институционалниот пуч во Собранието. Во Трилинг интервју и со потпредседатлот на СДСМ Коста Петров наш потпредседател кој е албанец.


Премиер Албанец е последниот блеф на безидејниот Ахмети. Лидерот на Алијансата оценува дека интегративците се нервозни поради падот на рејтингот и влијанието на ДУИ. Во Трилинг интервју со Димитар Апасиев, шеф на македонската Левица, чија идеологија е негација на досегашните политики и одлуки. Трилинг ја тестираше и веројатноста за голема коалиција или концентрациона влада, ако не може да избере политичка влада во парламентот.


Во Трилинг – како Никоб стана лидер во обезбедувањето? Дали Кирил Лазаров е новиот Мијалков, со линкови до власта и црковниот врв? Зошто од македонските банки без украдени 1о-тина милиони евра? Поефикасна е вакцината, побрзо ќе се стигне до лек, вели професорот Лабачевски.


Екс-министерот Никола Тодоров со сугестија до сопартиците. Опозицијата треба да бара избори веднаш, за да победи. Избори што поскоро. Ниту СДСМ, ниту ВМРО-ДПМНЕ, кој и да победи, не може сам да се справи со ковид 19 и економската депресија. Никола Тодоров, министер во владите на Груевски самиот си определи период на политичка апстиненција.

Но не е без амбиции, па вели кога би бил лидер на опозицијата веднаш би барал избори, би победил и би составил концентрациона влада. Екс-министерот за образование и здравство во интервју за трилинг вели дека вината не е во луѓето, туку во несовесноста на политичарите, верските водачи и нереалните лидерски амбиции.

„Кога би бил Мицкоски или лидер веднаш во влада би ги повикал противниците”.

Кој ја диктира играта на тронови во ВМРО-ДПМНЕ - актуелниот лидер, унгарскиот клон или се уште неприкосновениот Мијалков? Писателот и сатиричар Божидар Божиновски - Килингтон за Трилинг одговара дека новата нормалност е иста со старата, само со маска. Рапорт од Милано – како градот на модата се буди од корона анастезијата на телото и духот?


Професорот Јордан Шишовски за инфицираниот амбиент на безалтернативноста во изборниот месец. Во Шпанија фазно и постепено враќање на животот по тримесечната вонредна состојба. Страв и радост на улиците од Мадрид. Како слаткарот Дритон стана Таљат од „Преспав“? Зошто писaтелскиот збор не се цени?


Писател, гимназијалец, европолитиколог – за македонската себичност, за судирот меѓу македонскиот и европскиот идентитет, за затвореноста во политичко-економските енклави. Соговорниците се добитници на Европска награда за литература, докторант од престижни универзитети, средношколец со колумни без предрасуди кон лидерските величини. Следува новото време и искушенија, велат во Трилинг.


 

Ако е тој дијалект на бугарскиот, тогаш чиј дијалект е јазикот на нашите соседи? Скопје и Софија ја заострија реториката со поттикнување на нов национализам. Што разговарале шефовите на дипломатиите Захариева и Димитров? Како размислуваат водечките журналисти, Василев во Бугарија и Ризаов во Македонија?

Одговори од новинарот Ерол Ризаов - за популизмот на Пендаровски, за лесните ветувања и тешките предизвици, за потребата од внатрешна европеизација на Северна Македонија.

Владата во Скопје да формира млад, енергичен и способен тим за преговори со ЕУ, сугерира поранешната бугарска вицепремиерка и министерка за правда, Зинаида Златанова.


Зошто во македонско-бугарските коридори повторно влета политиката, која сака да го снема македонизмот и македонскиот јазик? Зошто секој го посовојува Гоце Делчев? Дали е бугарин кој го вградил македонскиот код? Погледи од Скопје и Софија со академик Љупчо Коцарев, професор Митко Панов, Румена Коларова и Љубчо Георгиевски. Владините економски мерки – ќе расте невработеноста. дали ќе банкортираат фирми, што ќе правиме со бранот технолошки вишок? Прашања за вицепремиерката Царовска. Таа се појави во јавноста откако опозицијата праша – каде е Мила?