Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии

Ударни вести

Пандемијата го нападна животот и го донесе стравот


Мане Јаковлевски - „Вмровски расцепи и игра на тронови. По Георгиевски, Груевски, Мицкоски, кој е следниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ? Арафат Муареми, директор на Управата за финансиска полиција. Мафијашки кланови. Кој е Капо ди тути капи? Гостиварчанката д-р Хатије Исмаили е најдобар доктор во Словенија.


Монолози кај историчарите - полемики меѓу политичарите. Софија и Скопје во клинч. Зошто се проблематизираат етничките белези? Една порта – два влеза за патриотизам и национализам. Кака да се сака државата? Интервју со директорот на бугарската новинска агенција Бгнес и социологот и универзитетски професор Иљо Трајковски македонскиот јазик не влегува на факултет?

Нема студенти, нема научен подмладок. Интервју со проф. Искра Пановска од Филолошкиот факултет во гардот под исарот напролет нов изборен мегдан на власта и опозицијата.

Кој ќе го замени Бочварски? Какви се шансите на Апасиев Левицата како парламентарно изненадување? Хроника од Штип.

Заврши синодот на цариградска патријаршија. Целосен молк за подгреаниот оптимизам дека Вартоломеј ќе го примени укаринското сцеанрио во признавањето на самостојноста на МПЦ во православниот свет. Уште во најавите стигна и сугестиите. Интегрирајте се прво дома. Што станува со судбината на црквата на Јован Вранишковски и дали македонските власти ќе ја реализираат одлуката на судот во Стразбур за нејзина легализација? Тв колумна на отец Давид Нинов од ПОА


Македонската економијата во рецесија, галопирачко задолжување како и кога може да се очекува заздравување на економијата? Интервју тв колумна на универзитетскиот професор Марјан Бојаџиев.

Галопира бројот на заразени од Ковид 19. Вакцина и лекови. Каква превенција и лекување? Интервју со проф. д-р Александра Грозданова, од Фармацевтскиот факултет и претседател на Националниот комитет за имунизација.

Кафулињата, баровите и свадбарите не почитуваат никого. Зошто не се во затвор моќните газди и организатори на лудите забави? Дали е оформена караоке мафија, со дрога и ескорт дами? На овие и други прашања интервју со Стојко Пауновски, директор на Државниот пазарен инспекторат.

Гасовод од Турција и Грција, нафтовод од Солун. Дали Американците ја стабилизираат позицијата на Северна Македонија? Разговор со поранешниот македонски амбасадор во Грција, Љупчо Арсовски.


Интервјуа со холандскиот амбасадор Дирк Јан Коп, Костадин Богданов, поранешен член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ и македонски застапник во Европскиот суд за човекови права и Тодор Стојчевски, директор на агенцијата за односи со јавност Chapter4 и докторант на факултетот за медиуми во Љубљана. ТВ колумна на универзитетскиот професор Трајче Стојанов.


Федерализација на економијата. Вработувања по етнички клуч во компаниите, ММФ со песимистички предвидувања - рецесијата ќе се продлабочува. Следува ребаланс на Буџетот и нови задолжувања. Дали новиот пакет антикризни мерки ќе биде доволен за санација на штетите кои компаниите ги трпат од пандемијата? Без попис нема држава. Дали идната година конечно ќе имаме јасна демографска слика колку граѓани живеат во Македонија? 

Ковид настава. Дигитализацијата е предизвик за ново време. 

Во Трилинг гостуваат: Фатмир Битиќи, вицепремиер за економски прашања, Кристијан Фидановски, докторант на „Оксфорд универзитетот“, Лиса Баута Шакири, магистар по правни науки, проф. Боро Јакимовски - продекан на ФИНКИ, Мишко Џидров - проректор на ГДУ и Мите Кузевски од порталот „Види вака“.


Има професии и личности кои стануваат прототип на вирусот. Тие се новите ликови за природната вакцина на ова драматично време. Договор за пријателство со непријателски мини. Што сака Софија, што не може Скопје? Ковид творештво од стихови до стрит култура.


Затишје пред бура - Кој ќе ја формира новата Влада? Квиз прашање за милион долари? Државата има пари до септември тврди Стопанската комора на Македонија. Какви ќе бидат последиците врз компаниите се одолговлече формирањето на Владата и пандемија со коронавирусот продолжи да се шири? Стела е првиот долгометражен филм за деца.
 
Трилинг со Горазд Чомовски и неговите соговорници Марко Трошановски од Институт за Демократија, Данела Арсовска, претседател на Сојузот на стопански комори и Стојан Вујичиќ, режисер на филмот Стела.

Кој ќе ја состави новата Влада СДСМ или ВМРО-ДПМНЕ? Кој ќе биде премиер Заев, Мицкоски, Зибери? Ахмети им намигнува и на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ. Лидерот на Левица Димитар Апасиев фактор на Обединување или политичко-партиско разнебитување? Следете Трилинг со Горазд Чомовски и неговите соговорници политикологот Митко Гаџовски, универзитетските професори Шпетим Латифи и Бранимир Јовановиќ. Антивладини демонстрации во Софија поради растечката корупција. Ќе падне ли владата на Борисов? Сликата од Софија за Трилинг ни ја пренесува директорот на новинската агенција БГНЕС Љубчо Нешков.


Во Трилинг со министерот за здравство Венко Филипче, д-р Андон Чибишев и Елвис Шаќири од „Ромалитико“. Македонија е италијанска Ломбардија на Балканот. Власта и опозицијата во клинч. Ковид 19 – по изборите и митинзите кој ќе биде заразен и лекуван? Кои се ризиците што треба да се совладаат? Драматични сомнежи - вирусот лебди и во воздух? СЗО не исклучува мобилизација на сите доктори – дали има комоција меѓу клиничарите? Заврши политичкото тестирање за пратеници на Ромите. Блокада на лицимерието и дискриминација - на 8 април Роми, другите денови цигани. Здрави и живи да ја избереме идната власт.