Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии

Ударни вести

Балканот во ЕУ или нејзин распад?


ЕУ - Балкан како воз на слеп колосек. Дали е мртов проектот за интеграција на регионот и заменет со финансиска инфузија? Заев е разочаран од блокадата на Радев за кого минатото е поважно од иднината. Погледи од Софија и Скопје. Локални избори - лекари, естрадни ѕвезди и спортисти. Каде се архитектите и урбанистите? Струја ќе има, но по која цена? Дали поскапувањето на светските пазари ќе се прелее и во Северна Македонија?


Пред Самиот на ЕУ во Словенија, дали Брисел станува лицемерен? Пари дава, стимулира ветувања, но потајно посакува Западниот Балкан на пола круг да остане надвор од европското семејство. Во јавните настапи на Црвенковски и Иванов во МАНУ, политичари со силен еготрип и суета. Дали МАНУ беше злоуптребена за политички цели? Надлежните на државата работат тивко, но со знаење.


Бугарски патоказ за деблокада на македонските евроинтегративни процеси. Се најавува дека македонската страна ќе ги отстрани сите негативни формулации кои се однесуваат кон Бугарија во дел од учебниците. Бавно се отплеткува клопчето околу брзиот и катастрофален пожар во Тетово. Звездана во соѕвездието на актерите со впечатлив придонес во македонскиот театар.


Како заробеници на ковид, станавме актери на бруталноста на животот. 

Филмот „Сестри“ на Дума по Чешка, на „Манаки фест“. Овие креативни вредности се европска агенда од нашата држава. 

Дали отворен Балкан е проект против Унијата? 

Бугари не се попишуваат, а сакаат во македонскиот Устав. Нови дојденци од Авганистан. Ќе се отворат ли новите стази за бегалците? 

Доктори градоначалници. Што е со архитектите и урбанистите? Трилинг со своја диоптрија за неделните теми. 

Во Трилинг вечерва гостуваат министерот за надворешни работи, Бујар Османи, генерал Методиј Хаџи Јанев, професор на Воената академија, Иван Мирковски - архитект и Дина Дума, режисер на филмот „Сестри“.


Траор во Северна Македонија. Пожар во Тетово на 8 септември. Шумите во источна Македонија гореа во илинденските денови. Дали ова проклетство е казна и за неоговорноста, клиентелизмот и отсуство на правила?

Затворена унија - отворен Балкан. Колку сојузот Рама, Вучиќ и Заев е одмазништво кон Брисел и Софија? Македонската дипломатија 3 децении - од еквидистанца до големи билатерални  компромиси. Можевме ли похрабро и порано до решенија?


Три децении самостојност. Дваесет години Рамковен договор. НАТО е сојузник, но никако да стигнеме до ЕУ. Прво Република, потоа ФИРОМ, сега Северна, но секогаш Македонија. Петтиот претседател меѓу харизмата на Глигоров и безличноста на Иванов. Како ги оценува своите претходници? Која е алтернативата на ЕУ? Што иницира балканското трио со Шенген движењето и економското зајакнување? Дали Бугарија го стимулира или предизвикува Балканот и без неа?  Кога, како и под какви услови до договор со Софија? Прекројување на границите поради Косово. Дали оружје се трупа во новите касарни во регионот? Народот е крив за митото, службениците, а не Владата е виновна за корупцијата во високите ешалони на власта. Премиерот Заев ги  релативизира оценките на Вашингтон. Може ли претседателот да биде линк за помирување и национално обединување за стратешките интереси на државата? Сверна Македнија помеѓу демократските процеси, клиентелизмот и клептократијата. Судот им пресуди на организаторите за упадот  на 27 април, Трајковски, Јанкиески Ристовски осудени. Се враќа ли првана сигурност или селективноста и натаму е на сцена? Пеколно жешко, но во која фаза е Република Северна Македонија? 

ТВ интервју со претседателот Стево Пендаровски во последното издание на Трилинг за оваа сезона.


Зачестија трансплантациите на органи. Дали меѓу граѓани расте свеста за донорство? Кои се подолговечни оние луѓе кои добиваат орган од жив донор или од кадавер? Дали има трговија со органи? Зошто лекарите многу често сакаат да го заменат белиот мантил со костум и да запливаат во политички води? На овие на други прашања, интервју со д-р Сашо Дохчев директор на Урологија.

Дали најавената изградба на зимски туристички центар на Пониква е реалност или предизборен маркетинг?

Заминале во САД пред 25 година, денеска Станка Шемова е оперативен менаџер на престижниот Рокфелер универзитет, а нејзниот син асистент професор на универзитетот во Мичиген. Дарко Костовски, македонски пијанист кои ги плени срцата  на светската и домашна сцена со свој концерт на Охридско лето.


Логото 30 години македонска независност мета на критики. Партијата „Има таков народ“ ја доби поддршката од граѓаните на Бугарија. Но, дали шоуменот ќе успее да ја формира идната влада во Софија. Неколку соеви на ковид 19 во Македонија во моментов се присутни. Дали наесен следува нов бран? Во екот на пандемијата се извршија серија на трансплатации на срце и бубрези.


Брзозаразната мутација на ковид 19 пристигнува и во Македонија. Кои се новите правила на игра со делта вирусот? Дали ќе бидат потребни нови рестриктивни мерки. Ковид 19 ни ја поретемети душата. Можеме ли да се вратиме во старото нормално?

Хроника од Косово. Премиерот Курти со поддршка од граѓаните на Косово, но не  многу обожуван од меѓународната заедница.