Емисии Емисии Емисии Македонија Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии

Ударни вести

ДИК ја објави листата од 297 кандидати за градоначалници


Растат тензиите предизборно помеѓу кумановскиот градоначалник Максим Дмитриевски и одредени структури во СДСМ откако и денеска во гостувањето на ТВ 24 повторно посочи дека тој, но и луѓе негови поддржувачи се соочувале со притисок, а прстот директно го впери и во министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

Димитриевски вели не е прв пат, но сега ситуацијата станува се по очигледна, а мета се негови соработници и поддржувачи.

ТВ 24 побара став и од МВР за овие обвинувања но до емитување на прилогот одговор не добивме. Од СДСМ пак неколку пати до сега посочија дека на Бихаќка нема место за оној кој им врти грб на граѓаните и дека актуелниот градоначалник на Куманово кој на претходните избори беше нивни кандидат сам одлучил да се сврти против партијата.

Трката во Куманово  за прв човек на општината ќе биде една од најнеизвесните на овие локални избори со оглед на фактот дека во истата се двајца довчерашни сопартиици откако СДСМ овој пат застана зад кандидатурата на Оливер Илиевски, а пак актерот Тони Михајловски од ВМРО-ДПМНЕ  очекува дека внатрепартиските превирања во СДСМ ќе резултираат со негов триумф на локалните избори во Куманово.

Односите на релација Димитриевски - СДСМ веќе подолг период беа во фаза на превирања но станаа се поинтензивни по неговата кандидатура како независен претебдент за да добие уште еден мандат да ја води општина Куманово.