Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии

Ударни вести

Дали 27ми април станува основа за помирување на претседателот и опозицијата?


Македонското здравство кубури со лекари специјалисти, а слабостите се чувствуваат токму сега за време на пандемијата. Дали специјализантите се вреднувани и со какви проблеми се соочуваат младите лекари кои се мобилизирани во ковид центрите? Како да се спречи одливот во странство осле ковид кризата?

Гости беа Доктор Александра Георгиева, специјализант по кардиологија и претседател на Здружение на лекари специјализанти и доктор Миралем Јукиќ, специјализант по рентгенологија


Врие во СДСМ, се отцепуваат фракции. Пркосот на Пауновски, се повлекува Радмисла Шекеринска од заменичкото место. Што е следно во СДСМ? Незадоволство во извештајот на Греко за корупција. Критики за Љупчо Николовски, вицепремиерот за корупција.

Гости во 24 анализа се Коста Петров потпретседател на СДСМ, Миле Талески пратеник од СДСМ, Александар Тортевски адвокат и Алберт Муслиу политички аналитичар.


Фрчат нон пејпери од сите страни, првиот на Јанша го отфрлија сите, вториот за Косово за Вучиќ е сериозен документ, се подготвува ли нова промена на границите на Балканот. Дали членството во НАТО е гаранција за Македонија во евентален иден балкански немир?

За овие теми разговаравме со воено безбедносниот аналитичар Милан Стефановски, а во вториот дел од емисијата од Соединетите Американски Држави зборувавме со професорката Љиљана Стевчева, доктор на науки за епидемиологија која има предавано и на Харвард. Какви се вакцините кои се нудат и која да ја одбереме за имунизација?


Пркосот на Стојко Пауновски, јавните набавки на Драги Рашковски, Ковид 19 кризата, протести за одбрана на уставобранителите, фалсификат македонски пасоши на криминалци. Дали раната пролет најавува есенски предвремени парламентарни избори. Се ближи мајскиот конгрес на СДСМ по осум години десна рака на Заев Радмила Шеќеринска заминува од партискиот врв. Во најава - Централниот одбор го напушта и кумановски градоначалник, Максим Димитровески. Дали владејачката партија влегува во финална внатрепартиска битка? ВМРО-ДПМНЕ ги поддржа протестите на уставобранителите. Има ли опозиционерот Мицкоски визија и план каде ја води партијата и каде сака да ја води државата? Се ближи тајмингот за локалните избори. Опоизцијата бара и предвремени парламентарни решение или вовед во нова политичка неизвесност?

Дебатираа Владимир Божиновски - политички аналитичар и Љупчо Зиков - колумнист.


Како се третираат пациентите кои се на домашно лекување? Кои се нивните потреби? Што им недостасува? Како се одвива вакцинацијата и дали ќе има приоритетни групи граѓани?

Гости во 24 анализа беа Жаклина Чагороска од Националниот електронски систем „Мој термин“, Македонка Митрева, професор на медицинскиот факултет на Универзитетот во Вашингтон  и д-р Бојан Трајковски, матичен лекар


Зошто во Македонија постојано постои политичка криза? Кој тера инает во Собранието - власта или опозицијата? Како потфрлуваат институциите во спасувањето на човечки животи? Ќе се цртаат ли пак балканските граници и кој посакува такви планови?

Дебатираа Стојанче Ангелов, директор на ЦУК и претседател на Достоинство и со Љупчо Ристовски, претседател на Интегра.


Петтиот пакет антикризни мерки усвоен, кога и кој прв ќе добие дел од финансиската помош? За фирмите државата нуди бескаматни кредити за исплата на плати. Ќе има ли интерес во услови кога стопанството е на респиратор? 

Отпис на камати за долгови кон јавни претпријатија - козметичка мерка или вистинска помош? Во најава шести пакет на мерки, што ќе содржи, кој ќе биде опфатен и од каде пари? Dали не очекуваат нови задолжувања? Вработени менаџари од туристички агенции и угостителскиот сектор излегуваат на протести, бизнисите колабирани.

За петтиот пакет антикризни мерки, за најавениот шести пакет, за тоа дали има пари за вакцинирање на економијата дебатираат Фатмир Битиќи вицепремиер за економски прашања, Ана Марија Алексова туристички агенции, Мартин Ангеловски туристичко угостителска комора.

Вклучување и на Бисера Костадиновска Стојчевска, пратеничка на СДСМ која позитивна на Ковид-19 во скафандер дојде во Собранието да гласа за антикризните мерки. Kаква порака прати со нејзиното присуство во Собранието, опозицијата најавува крвични пријави, бурни реакции и на осуда и на поддршка.


Балканот се крена на нозе. Се говори за Нон-пејпер, таен документ, кој словенечкиот премиер Јанез Јанша го доставил до Европската Унија. За конечно распаѓање на Југославија, за нови граници, за голема Србија, голема Албанија, поделба на Македонија и гаранции за враќање на Никола Груевски, без последици.

Гости беа Мухамед Зекири - генерален секретар на Владата, Зоран Димитровски - генерален секретар на Демократскиот сојуз и Роман Јакиќ - поранешен министер за одбрана на Словенија, екс-пратеник во Европскиот парламент.


Кој попрво и кога ќе добие финансиско парче од петтиот пакет економски мерки? Дел од бизнисите пред колапс. Како ќе се спасат работните места? Поради ковид кризата речиси 18.300 луѓе ја загубиле работата. Газдите на фирмите бараат директна финансиска помош за плати. Државата нуди нов модел. Секојдневни протести на организаторите на настани. Не бараат милостина, но велат бараат помош за егзистенција. Усвојувањето на петтиот антикризен пакет задоцни. Дел од фирмите не ги исплатија февруарската и мартовската плата. Второто тромесечје почна, здравствената криза не заврши. Какви денови го чекаат бизнисот? Дали планираните финансии ќе бидат доволни за вакцинација на економијата? 

Дебатираа Крешник Бектеши - министер за економија, Лазар Јовевски - професор, советник во ВМРО-ДПМНЕ, Петар Георгиевски - Камиказа, музичар, Маријана Перковска - Кластер за текстил.