Економска и евроатлантска поддршка за Македонија од Турција

13.02.2018 | 10:02
Прочитано: 846

Економска соработка, зголемување на трговската размена на една милијарда евра како и поддршка во евроатланските аспирации на Македонија е резултатот од вчерашната официјална посета на владина и парламентарна делегација на Македонија предводена од премиерот Зоран Заев на Република Турција.

На средбата со турскиот премиер Бинали Јилдирим, Заев побарал  Владата на Турција да размисли за овозможување квоти за Македонија, за извоз на телешко и јагнешко месо, како што е тоа овозможено за БИХ и Република Србија.


The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.