Зеленски: На цел свет му е јасно дека Русија претрпе пораз

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски во синоќешното обраќање изјави дека Русија претрпела стратешки пораз во Украина и оти тоа му е јасно на целиот свет.

– На Русија и недостасува храброст да го признае тоа, посочи Зеленски.

 

Тој додаде дека руските сили се кукавици кои се обидуваат да ја скријат вистината зад ракетни, воздушни и топовски напади.