За неполн месец бројот на активни случаи на Ковид-19 намален за околу 3.000, ревакцинирани над 700 илјади жители
Foto

За неполн месец бројот на активни случаи на Ковид-19 намален за околу 3.000, ревакцинирани над 700 илјади жители

Опаѓа бројот на новозаразени од коронавирусот. Вчера беа регистрирани 392 инфицирани од 4.633 тестирања или околу 8,4 отсто. Претходно тој процент беше над 10. Се намалува и бројот на активни случаи. Ако на почеток на септември во државата имаше над 15.000 активни случаи, сега има 12.240. За претходното деноноќие беа регистрирани и 17 починати, а како што соопшти Министерството за здравство дополнително во „Мој термин“ пријавени се уште три починати лица во периодот од 12 до 22 септември. Регистрирани сe и 339 оздравени пациенти.

Досега во земјата се направени вкупно 1 274 003 тестирања на Ковид-19.

0 Коментари

Остави коментари