Вучиќ ги почна консултациите за формирање влада
Foto

Вучиќ ги почна консултациите за формирање влада

Александар Вучиќ ги почна консултациите за формирање на новата влада. Српскиот пртетседате ли прв човек на владеачката Српска напредна партија, денескасе сретна со  претставници на изборната листа „Албанска демократска алтернатива – Обединета долина“, предводени од Шаип Камбери.

Од владеачката партија велат дека е неопходно да се постигне економски напредок не само на југот на Србија, туку и низ целата држава.

Според Српските медиуми, албанските пратеници кои успеаа да обезбедат пратеничко место од Вучиќ ја бараат челната позиција во Министерството за локална самоуправа, заменик-министер за економија, како и во Министерството за образование. Носителот на изборната листа, Шаип Канбери вели дека сега е вистинскиот момент да се решат голем дел од проблемите кои постојат меѓу двете страни. 

„Како претставници на Албанците, имаме разговори со претседателот Вучиќ и ги изнесовме барањњата за кои веќе неколку години зборуваме. Неодамна, по мналог на претседателот, во Бујановец и Прешево беа вработѕени 11 млади Албанци лекари. Мислам дека ова доволно говори за тоа дека има добра политичка воља да се решат проблемите.“ - изјавив Шаип Канбери – носител на изборната листа „Албанска демократска алтернатива – Обединета долина“.

ОД коалицискиот партнер на Вучиќ, Социјалистичката партија на Србија, велат дека и во иднина ќе продолжат соработката. Воено, ги предупредија пратениците кои не се сложуваат со оваа одлука дека слободно можат да ја напуштат партијата.

„Социјалистичката партија на Србија е единствена во ставот кој го изненсе нашиот претседател, Ивица Дачиќ, а тоа е да останеме на политиката која е во интерес на Србија ја водиме веќе неколку години наназад заедно со Српската напредна партија, која е наш долгогодишен партнер.“ - се наведува во соопштението на партијата.

Во наредните денови, Вучиќ ќе се сретне и со претставници на другите партии и листи кои обезбедија мандати на изборите.

0 Коментари

Остави коментари